Chcesz dokonać aktu apostazji? Możliwe drogi oraz wzory dokumentów poniżej:
I
1. Wydrukuj wzór wypisu w 3 egzemplarzach (dostępny tutaj, polecamy wzór nr 2)
2. Wypełnij druki
3. Osobiście oddaj jeden z formularzy w parafii lub wyślij listem poleconym
4. Poproś o pisemną odpowiedź (tylko pisemna odpowiedź gwarantuje wypisanie)
5. Drugi formularz wyślij do właściwej Kurii Biskupiej
(zobacz dane teleadresowe)
6. Trzeci zostaw sobie
7. Czekaj na odpowiedź (zobacz wzór oryginalnej odpowiedzi)
II
Równie skuteczna metoda (w oparciu o Konstytucję RP) gdy proboszcz wymaga potwierdzenia przez świadków Twojej apostazji: wzór dokumentu (2) lub wzór dokumentu (3).
III
Jeśli składamy osobistą wizytę w parafii miejsca chrztu można zabrać ze sobą wzór ptwierdzenia dokonania wpisu o apostazji (pobierz wersję .doc lub .pdf)
Na powtarzające się często pytanie w jakiej parafii złożyć akt apostazji: NAJLEPIEJ W PARAFII GDZIE BYŁO SIĘ OCHRZCZONYM, LECZ JEŚLI NIE JEST TO MOŻLIWE TO W PARAFII MIEJSCA ZAMIESZKANIA (PROBOSZCZ JEST ZOBOWIĄZANY PRZEKAZAĆ AKT ODPOWIEDNIEJ PARAFII CHOĆ BYWA, ŻE UNIKA SPEŁNIENIA TEGO OBOWIĄZKU - WTEDY NIESTETY POZOSTAJE NAM WIZYTA W PARAFII GDZIE BYŁO SIĘ OCHRZCZONYM). Sugerowana przez Kościół "konieczność" złożenia aktu apostazji w parafii miejsca zamieszkania ma służyć jedynie infiltracji fali apostazji i niczemu więcej - chociaż KrK dysponuje niezłym systemem "raportowania" to jednak obieg informacji opiera się w większości przypadków na archaicznych metodach, rodem z ubiegłego wieku.
UWAGA! Często, po wysłaniu listem poleconym aktu apostazji nie otrzymuje się żadnej odpowiedzi (lub otrzymuje się odpowiedzi "wymijające"). W takim wypadku polecamy osobistą wizytę w parafii gdzie było się ochrzczonym z aktem apostazji - przy osobistej wizycie problemu ze jej sformalizowaniem nie ma.
|